YOU have been chosen to attend Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry!

► TR TANITIM

Harry Potter: Hogwarts Mystery oyunuyla hayalini kurduğumuz fantastik büyü evrenine girerek kendi karakterimizle büyücülük kariyerimizi çiziyoruz. Hogwarts’dan gelen kabul mektubundan sonra ilk olarak bir profil oluşturuyor ve ardından kitap ve asamızı almak için alışverişe çıkıyoruz. Burada vereceğimiz kararlar alacağımız asa türünü ve birkaç arkadaş edinmemizi de sağlayabilir. Daha sonra Hogwarts’a giderek asıl maceraya başlıyoruz. Derslere girerek büyü öğrenebilir veya gizli odaları keşfederek maceralara atılabilirsiniz. Oyunu apk olarak indirerek hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

Harry Potter: Hogwarts Mystery, büyücülük macerasında yer alacağınız bir oyundur. Sinemada, televizyonda izlediğiniz sevimli ve cesur sihirbaz Harry Potter artık bir mobil oyun haline geldi. Eğer daha önce Harry Potter filmini izlemiş biriyseniz oyunda hiç yabancılık çekmeyeceğini söyleyebilirim. Çünkü oyun baştan sona kadar tamamen filmin zamanlamasıyla ilerliyor. Oyuna ilk başladığınızda ana karakteri yani Harry Potter’ı siz yaratıyorsunuz ancak bu filmdeki Harry Potter ile aynı olmak zorunda değil, tamamen sizin tercihinize kalmış diyebilirim.

Ana karakterin saçını, yüz tipini, ten rengini belirledikten sonra oyuna başlıyorsunuz. Öncelikle Hogwarts okulu için gerekli malzemelerinizi alıyorsunuz daha sonra ise okula gidiyorsunuz ve bir arkadaşınızın size isminizi sormasıyla karakterin isimini de siz belirliyorsunuz. Büyücülük okulundaki maceranız bu şekilde hızla sürüyor ve size çok zorlu görevler veriliyor, başarılı bir büyücü olduğunu göstermek için görevleri sorunsuzca yapmalısınız yegenlerim. Para hilesi sayesinde oyunda işiniz kolaylaşacak, hemen indirin ve deneyin!

Mod Bilgisi:

yükseltmeleri satın almak için elmas paraları kullanın!

► EN TANITIM

Harry Potter: Hogwarts Mystery

Embark on your own adventure in this all new RPG set in the wizarding world, years before Harry Potter received his Hogwarts letter. Explore never-before-seen rooms of Hogwarts Castle and investigate ancient mysteries. Learn powerful magic and knowledge from Professors Dumbledore, Snape, and more. Duel against your rivals and forge alliances with new friends to help you on your adventures. As part of WBIE’s Portkey Games label, this groundbreaking mobile game puts you at the center of an all-new story in the wizarding world.

When your mettle is tested, what kind of witch or wizard will you be? A heroic Gryffindor? A cunning Slytherin? You decide! After all, this is your Hogwarts story.

Harry Potter: Hogwarts Mystery Features:

Magic Spells, Potions & More
– Attend classes to learn and master magical skills like casting spells and brewing potions.
– Unlock new characters, spells, potions and locations as you advance through the years of Hogwarts.
– Customize your student avatar.

Mystery and Adventure
– Use your magical skills to investigate mysteries at Hogwarts.
– Discover the truth behind the Cursed Vaults and your brother’s disappearance in an all new story.

Friendships that Matter
– Bond with your housemates to win the House Cup.
– Go on quests to help friends and fellow students…or frustrate rivals.
– Earn respect and build relationships by adventuring together.

Please note that Harry Potter: Hogwarts Mystery is free to download and play, however, you can purchase some in-game items with real money. If you want to limit this feature, please disable in-app purchases in your device’s settings.

Under our Terms of Service and Privacy Policy, you must be at least 13 years of age to play or download Harry Potter: Hogwarts Mystery. A network connection is also required.

Mod Info:

  • use diamond coins to buy things or upgrades!

What’s New

  • – Made improvements to the House Pride event
  • – New avatar customizations added with the First Date Special Adventure
  • – Fixed Wizard Log notifications not clearing
  • – Added support for Android Q

Requires : Android 4.1 and up

 

Harry Potter: Hogwarts Mystery (Unreleased)- screenshotHarry Potter: Hogwarts Mystery (Unreleased)- screenshotHarry Potter: Hogwarts Mystery (Unreleased)- screenshotHarry Potter: Hogwarts Mystery (Unreleased)- screenshotHarry Potter: Hogwarts Mystery (Unreleased)- screenshot

► APK DOWNLOAD

download

download

Yazar Hakkında

AniLK.34

Yorum Yap